Andrew R. T. Davies

Knowledge Identifier: +Andrew_R._T._Davies

add

Andrew R. T. Davies

British farmer and politician, who has been a Conservative Party member of the National Assembly for Wales since May 2007 add

Category: Politics

Born in 1968.

Country: United Kingdom (100%)

Education: undef.

Main connections: National Assembly for Wales, Conservative Party (UK)

Linked to: Conservative Party, Welsh Conservative Party, Wycliffe College, National Assembly for Wales

 

Timeline


 

This timeline needs to be reviewed and corrected, as it has been automatically generated from multiple web sources.
Please help improve it by adding dated informations, images and videos about Andrew R. T. Davies.


Andrew R. T. Davies was born in 1968 add something

 

"'Andrew Robert Tudor Davies"' is a British farmer and politician, who has been a Conservative Party member of the National Assembly for Wales since May 2007 add something


1997

Joining the Conservative Party in 1997, Davies fought Cardiff West in the 2001 general election, and Brecon and Radnorshire in 2005 add something


2006

In March 2006, he was chosen to be the second on the Conservative Party's list for the 2007 election add something


2007

In the Third Assembly he was appointed Shadow Minister for Transport in the National Assembly for Wales from 7 July 2007 to 16 June 2008, and Shadow Minister for Education, Lifelong Learning and Skills from 16 June 2008 add something


2008

He has won an award for being "assembly member to watch" in December 2008 add something


2009

In 2009 he became the Shadow Minister for Health in the National Assembly for Wales add something


2011

He was elected as leader of the Welsh Conservative group on the 14 July 2011, having won 53,1 per cent of the vote add something

 

He was elected leader of the Welsh Conservatives on 14 July 2011 add something


2013

Despite his firm anti-EU stance, Davis' family firm TJ Davies and Sons had accepted a total of £96,808,89 in EU subsidies over the period October 16, 2013 to October 15, 2014 alone, including £70,930,63 allocated under the Single area payment scheme, £24,099,86 agro-environmental payments and £1,728,40 from the first afforestation of agricultural land scheme add something


2018

He resigned from his leadership role on 27 June 2018 add something


2019

Davies was elected as a County Councillor for Rhoose in a by-election on 14 February 2019 add something