Bendt Bendtsen

Knowledge Identifier: +Bendt_Bendtsen

add

Bendt Bendtsen

Danish Member of the European Parliament add

Category: Politics

Born in 1954.

Countries: Denmark (71%), China (14%), Europe (14%)

Education: undef.

Main connections: Folketing, Anders Fogh Rasmussen, Lene Espersen

Linked to: Conservative People's Party, European People's Party, Folketing, Minister of Economic and Business affairs

 

Timeline


 

This timeline needs to be reviewed and corrected, as it has been automatically generated from multiple web sources.
Please help improve it by adding dated informations, images and videos about Bendt Bendtsen.


Bendt Bendtsen was born in 1954 add something


1989

Before being elected to the Folketing, he worked in the police in Odense; he became a member of the Odense City Council in 1989, and he was Vice-Chairman of the Odense Criminal Police Association from 1989 to 1992 add something


1994

He has remained a member of the Folketing since 1994; in the November 2007 parliamentary election he was elected from the Funen greater constituency add something

 

He was the Conservative Party's social policy spokesman from 1994 to 1995, its labour market spokesman from 1995 to 1998, and its legal policy spokesman from 1998 to 1999 add something

 

He was a temporary member of the Folketing for the Conservative Party, representing Funen County constituency, from 5 April to 24 April 1994, and he was subsequently elected as a Conservative member of the Folketing from Funen County constituency in the parliamentary election held on 21 September 1994 add something


1999

He was the leader of the Conservative People's_Party_(Denmark) from 1999 to 2008 add something

 

He became the political leader of the Conservative Party on 5 August 1999 and became the party's Chairman in November 2000 add something


2001

He was the Minister of Trade and Industry from 2001 to 2008 under Prime Minister Anders Fogh Rasmussen add something

 

Following the November 2001 parliamentary election, he became Minister for Economic and Business Affairs and Minister for Nordic Cooperation on 27 November 2001 in the Cabinet of Anders Fogh Rasmussen I add something


2002

He left the post of Minister for Nordic Cooperation on 18 June 2002, but remained Minister for Economic and Business Affairs add something


2008

On 9 September 2008, he tendered his resignation as leader of the party, which elected Lene Espersen as leader, resigning from his post as minister add something


2009

Bendt Bendtsen was elected to the European Parliament in the 2009 elections add something


2012

In May 2012, he founded together with the Austrian MEP Paul RĂ¼big and the Bulgarian MEP Nadezdha Neynsky a new organization called SME Europe, the pro-business organization within the European People's Party, which aims at improving the situation of small and medium-sized enterprises all across Europe add something


2014

In addition to his committee assignments, Bendtsen is a member of the Parliament's delegation for relations with the People's Republic of China since 2014 add something