Claus Hjort Frederiksen

Knowledge Identifier: +Claus_Hjort_Frederiksen

add

Claus Hjort Frederiksen

Danish Minister of Finance 7 April 2009 to 3 October 2011, as member of the Cabinet of Lars L add

Category: Politics

Born in 1947.

Country: Denmark (100%)

Education: undef.

Main connections: Anders Fogh Rasmussen, Finance Minister of Denmark, Inger Stojberg

Linked to: Danish People's Party, Finance Minister of Denmark, Folketing, Venstre

 

Timeline


 

This timeline needs to be reviewed and corrected, as it has been automatically generated from multiple web sources.
Please help improve it by adding dated informations, images and videos about Claus Hjort Frederiksen.


Claus Hjort Frederiksen was born in 1947 add something


2001

Before he was appointed as Minister of Employment in 2001, Frederiksen was party secretary of "Venstre" and as such he served as Fogh Rasmussen's closest advisor in creating the political program that eventually led to Fogh Rasmussen's ascent to the office of Prime Minister add something

 

From 2001 to 2009, he was Minister of Employment of Denmark in cabinets I II, and III of Anders Fogh Rasmussen add something


2009

Inger Stojberg - After the head of government Anders Fogh Rasmussen transferred to Nato, Støjberg became, in April 2009, minister of work and equality, succeeding Claus Hjort Frederiksen


2015

He was Minister for Finance from June 2015 until November 2016, having previously served in same capacity from 7 April 2009 to 3 October 2011, as member of the Lars Løkke Rasmussen I Cabinet add something